* Sushila Rani Patel Music - (Hindustani - Vocal) 2002
* Sharayu Kalekar Music - (Hindustani - Vocal) 2002
Suresh B. Gaitonde Music - (Hindustani - Tabla) 2002
Anindo Chatterjee Music - (Hindustani - Tabla) 2002
* T. R. Subramanyam Music - (Carnatic - Vocal) 2002
E. Gayathri Music - (Carnatic - Veena) 2002
Yella Venkateshwara Rao Music - (Carnatic - Mridangam) 2002
* K. P. Udayabhanu Music - (Creative & Experimental Music) 2002
Malavika Sarukkai Dance - (Bharatnatyam) 2002
Rajendra Gangani Dance - (Kathak) 2002
K. Ongbi Leipaklotpi Devi Dance - (Manipuri) 2002
Kiran Segal Dance - (Odissi) 2002
* Sambhu Bhattacharya Dance - (Creative & Experimental Dance) 2002
Satish Anand Theatre - (Direction) 2002
Arun Mukherjee Theatre - (Direction) 2002
Niranjan Goswami Theatre - (Acting - Mime) 2002
Ashok Sagar Bhagat Theatre - (Allied Theatre Arts - Lighting) 2002
Nissar Allana Theatre - (Allied Theatre Arts - Stagecraft) 2002
* J. N. Kaushal Overall Contribution/Scholarship - (Theatre) 2002
* Romesh Chander Overall Contribution/Scholarship - (Theatre) 2002
S. Natarajan Traditional/Folk/Tribal/Dance/Music/Theatre and Puppetry - (Bhagavatamela - Tamilnadu) 2002
E. Chaobhai Singh Traditional/Folk/Tribal/Dance/Music/Theatre and Puppetry - (Duhar Cholam, Nata Sankirtana - Manipur) 2002
Jagir Singh Traditional/Folk/Tribal/Dance/Music/Theatre and Puppetry - (Gurbani - Punjab) 2002
Dilip Sarma & Sudakshina Sarma (Joint Award) Traditional/Folk/Tribal/Dance/Music/Theatre and Puppetry - (Jyoti Sangeet - Assam) 2002
Sangyusang S. Pongener Traditional/Folk/Tribal/Dance/Music/Theatre and Puppetry - (Traditional Dance - Nagaland) 2002
* Sangameshwar Gurav Music - (Hindustani - Vocal) 2001
Abhay Narayan Mallick Music - (Hindustani - Vocal) 2001
Malini Rajurkar Music - (Hindustani - Vocal) 2001
Mani Lal Nag Music - (Hindustani - Sitar) 2001
* R. N. Doreswamy Music - (Carnatic - Veena) 2001
Haridwaramangalam A. K. Palanivel Music - (Carnatic - Thavil) 2001
* G. Harishankar Music - (Carnatic - Kanjeera) 2001
* S. Rajaram Music - (Creative & Experimental Music) 2001
Alarmel Valli Dance - (Bharatnatyam) 2001
Pratibha Prahlad Dance - (Bharatnatyam) 2001
Charu Sija Mathur Dance - (Manipuri) 2001
Ghana Kanta Bora Dance - (Sattriya) 2001
* Gul Bardhan Dance - (Creative & Experimental Dance) 2001
D. P. Sinha Theatre - (Playwriting-Hindi) 2001
* Bhisham Sahni Theatre - (Playwriting-Hindi) 2001
* Shanta Gandhi Theatre - (Direction) 2001
* Girish Chowhury Theatre - (Acting-Assamese) 2001
Dolly Ahluwalia Theatre - (Allied Theatre Arts - Costume Design) 2001
* Suresh Awasthi Overall Contribution/Scholarship - (Performing Arts) 2001
* Kalamandalam Govinda Warrier Traditional/Folk/Tribal/Dance/Music/Theatre and Puppetry - (Kathakali Make-up) 2001
L. Lakpati Singh Traditional/Folk/Tribal/Dance/Music/Theatre and Puppetry - (Nata Sankirtana - Manipur) 2001
* Hari Uppal Traditional/Folk/Tribal/Dance/Music/Theatre and Puppetry - (Folk Dance - Bihar) 2001
Komik Khongirem Traditional/Folk/Tribal/Dance/Music/Theatre and Puppetry - (Folk Music - Meghalaya) 2001
* Hiren Bhattacharya Traditional/Folk/Tribal/Dance/Music/Theatre and Puppetry - (Puppetry - Maharashtra) 2001
* Prem Matiyani Films - (Performing Arts in the Media - Theatre) 2001
* Malabika Kanan Music - (Hindustani - Vocal) 2000
Rita Ganguly Music - (Hindustani - Vocal) 2000
Ajoy Chakraborty Music - (Hindustani - Vocal) 2000
* Shankar Ghosh Music - (Hindustani - Tabla) 2000
* Appa Jalgaonkar Music - (Hindustani - Harmonium) 2000
Rajeev Taranath Music - (Hindustani - Sarod) 2000
T. N. Seshagopalan Music - (Carnatic - Vocal) 2000
S. R. Janakiraman Music - (Carnatic - Vocal) 2000
* Neyyattinkara Vasudevan Music - (Carnatic - Vocal) 2000
* R. R. Keshava Murthy Music - (Carnatic - Violin) 2000
* T. S. Sankaran Music - (Carnatic - Flute) 2000
V. Kamalakar Rao Music - (Carnatic - Mridangam) 2000
Leela Samson Dance - (Bharatnatyam) 2000
K. Kalyanasundaram Pillai Dance - (Bharatnatyam) 2000
* H. R. Keshava Murthy Dance - (Bharatnatyam) 2000
Shovana Narayan Dance - (Kathak) 2000
Nelliyodu Vasudevan Namboodiri Dance - (Kathakali) 2000
* Sorokhaibam Naran Singh Dance - (Manipuri) 2000
Swapnasundari Rao Dance - (Kuchipudi) 2000
Madhavi Mudgal Dance - (Odissi) 2000
Minati Mishra Dance - (Odissi) 2000
* Parmanand Borbayan Dance - (Sattriya) 2000
Bharati Shivaji Dance - (Mohiniattam) 2000
Malika Sarabhai Dance - (Contemporary Dance) 2000
N. Muthuswamy Theatre - (Playwriting-Tamil) 2000
Nadira Zaheer Babbar Theatre - (Direction) 2000
Balwant Thakur Theatre - (Direction) 2000
Prasanna Theatre - (Direction) 2000
Sabitri Chatterjee Theatre - (Acting - Bengali) 2000
* Ketaki Dutta Theatre - (Acting - Bengali) 2000
Seema Biswas Theatre - (Acting-Hindi) 2000
R. K. Dhingra Theatre - (Allied Theatre Arts - Lighting) 2000
* Shakti Sen Theatre - (Allied Theatre Arts - Make-up) 2000
Robin Das Theatre - (Allied Theatre Arts - Scenic Design) 2000
Kamal Tewari Theatre - (Allied Theatre Arts - Theatre Music) 2000
Kajal Ghosh Theatre - (Allied Theatre Arts - Theatre Music) 2000
* B. V. K. Sastry Overall Contribution/Scholarship - (Performing Arts) 2000
* Shanta Serbjeet Singh Overall Contribution/Scholarship - (Performing Arts) 2000
* Nemichandra Jain Overall Contribution/Scholarship - (Performing Arts) 2000
G. S. Chani Traditional/Folk/Tribal/Dance/Music/Theatre and Puppetry - (Community Theatre - Punjab) 2000
* Appukutty Poduval Traditional/Folk/Tribal/Dance/Music/Theatre and Puppetry - (Maddalam - Kerala) 2000
Krushna Chandra Sahu Traditional/Folk/Tribal/Dance/Music/Theatre and Puppetry - (Prahlada Nataka - Orissa) 2000
Lahu Sambhaji Khade & Ankush Sambhaji Khade (Joint Award) Traditional/Folk/Tribal/Dance/Music/Theatre and Puppetry - (Tamasha - Maharashtra) 2000
T. R. Kamala Murthy Traditional/Folk/Tribal/Dance/Music/Theatre and Puppetry - (Harikatha - Tamilnadu) 2000
Gajanana Verma Traditional/Folk/Tribal/Dance/Music/Theatre and Puppetry - (Folk Music - Rajasthan) 2000
Sharda Sinha Traditional/Folk/Tribal/Dance/Music/Theatre and Puppetry - (Folk Music - Bihar) 2000
* H. Kaibuaia Traditional/Folk/Tribal/Dance/Music/Theatre and Puppetry - (Folk Music - Mizoram) 2000
* Agat A. Sangma Traditional/Folk/Tribal/Dance/Music/Theatre and Puppetry - (Folk Music - Meghalaya) 2000
Mamman Khan Traditional/Folk/Tribal/Dance/Music/Theatre and Puppetry - (Folk Music - Haryana) 2000
* B. H. Puttaswamachar Traditional/Folk/Tribal/Dance/Music/Theatre and Puppetry - (Puppetry - Karnataka) 2000
Parveen Sultana Music - (Hindustani - Vocal) 1998
* Puttaraj Gavaigalu Music - (Hindustani - Vocal) 1998
Rajan Mishra & Sajan Mishra (Joint Award) Music - (Hindustani - Vocal) 1998
* Pandharinath Gangadhar Nageshkar Music - (Hindustani - Tabla) 1998
* B. V. Subramanya Raman Music - (Carnatic - Vocal) 1998
Ranganayaki Rajagopalan Music - (Carnatic - Veena) 1998
M. S. Anantharaman Music - (Carnatic - Violin) 1998
Karaikudi R. Mani Music - (Carnatic - Mridangam) 1998
Vishwa Mohan Bhatt Music - (Creative & Experimental Music) 1998
Lakshmi Viswanathan Dance - (Bharatnatyam) 1998
* Sunderlal Sathyanarayan Gangani Dance - (Kathak) 1998
* Kottakkal Sivaraman Dance - (Kathakali) 1998
N. Madhabi Devi Dance - (Manipuri) 1998
Jayarama Rao & Banashree Rao (Joint Award) Dance - (Kuchipudi) 1998
* Pradip Chaliha Dance - (Sattriya) 1998
Kshemavathy Pavithran Dance - (Mohiniattam) 1998
* Balwant Gargi Theatre - (Playwriting-Punjabi) 1998
Amal Allana Theatre - (Direction) 1998
Usha Ganguly Theatre - (Direction) 1998
Dulal Roy Theatre - (Direction) 1998
Soumitra Chatterjee Theatre - (Acting - Bengali) 1998
Purna Chandra Das Traditional/Folk/Tribal/Dance/Music/Theatre and Puppetry - (Baul - West Bengal) 1998
* Kolhacharan Sahu Traditional/Folk/Tribal/Dance/Music/Theatre and Puppetry - (Ravanchhaya - Orissa) 1998
* Ghulam Mohammad Saznawaz Traditional/Folk/Tribal/Dance/Music/Theatre and Puppetry - (Sufiana Kalam - Jammu & Kashmir) 1998
Nokot Khriam Traditional/Folk/Tribal/Dance/Music/Theatre and Puppetry - (Instrument Making - Meghalaya) 1998
Laxman Krishnarao Pandit Music - (Hindustani - Vocal) 1997
* Lalji Gokhale Music - (Hindustani - Tabla) 1997
Swapan Chaudhuri Music - (Hindustani - Tabla) 1997
Sisir Kana Dhar Chowdhury Music - (Hindustani - Violin) 1997
* M. S. Balasubramanya Sarma Music - (Carnatic - Vocal) 1997
T. Rukmini Music - (Carnatic - Violin) 1997
* Kesi Narayanaswamy Music - (Carnatic - Flute) 1997
* Satish Bhatia Music - (Creative & Experimental Music) 1997
Kanaka Srinivasan Dance - (Bharatnatyam) 1997
Madavoor Vasudevan Nair Dance - (Kathakali) 1997
* Samanduram Tondon Devi Dance - (Manipuri) 1997
* Gangadhar Pradhan Dance - (Odissi) 1997
H. S. Shiva Prakash Theatre - (Playwriting-Kannada) 1997
* Moti Lal Kemmu Theatre - (Playwriting-Kashmiri) 1997
Bhanu Bharti Theatre - (Direction) 1997
* R. K. Bhogen Theatre - (Acting - Manipuri) 1997
* Mansukh Joshi Theatre - (Allied Theatre Arts - Scenic & Light Design) 1997
Pithukuli Murugadas Traditional/Folk/Tribal/Dance/Music/Theatre and Puppetry - (Bhajan - Tamilnadu) 1997
* Keshav Laxman Bedge Traditional/Folk/Tribal/Dance/Music/Theatre and Puppetry - (Gondhal - Maharashtra) 1997
* Bishan Dass Sharma Traditional/Folk/Tribal/Dance/Music/Theatre and Puppetry - (Instrument Making - Delhi) 1997
P. R. Thilagam Traditional/Folk/Tribal/Dance/Music/Theatre and Puppetry - (Kuravanji - Tamilnadu) 1997
Y. Ranjana Devi Traditional/Folk/Tribal/Dance/Music/Theatre and Puppetry - (Nata Sankirtana - Manipur) 1997
Arghya Sen Traditional/Folk/Tribal/Dance/Music/Theatre and Puppetry - (Rabindra Sangeet - West Bengal) 1997
Page 4 of 14
« 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 »